Marlo Farma
Kokcidija cover.jpg
Education > Kokcidioza

Kokcidioza

Najvažnije parazitsko oboljenje živine koje uzrokuje ogromne ekonomske štete na globalnom nivou.

Kokcidioza je najvažnije parazitsko oboljenje živine koje uzrokuje ogromne ekonomske štete na globalnom nivou. Osetljive su sve proizvodne i starosne kategorije živine, mada su mlađe mnogo osetljivije, kao i one koje se gaje na dubokoj stelji.

Kokcidije su species specifične, ali su specifične i na osnovu tropizma prema različitim delovima creva. Na primer E. tenella kolonizuje cekume, dok je E. acervulina manje patogena i uglavnom dovodi samo do smanjenja porasta i telesne mase, bez drugih vidljivih kliničkih simptoma.

Kokcidiozu uzrokuju uglavnom protozoe iz roda Eimeria. Kod kokašaka kokcidiozu uzrokuje 9 tipova Eimeria, no najčešće su E. tenella, E. maxima, E. necatrix, E. Acevulina, E. Praecox,  E. mitis i E. brunetti.

Slika 1: Najčešći uzročnici kokcidioze kod živine; izvor: MSD Animal Health

Razvojni ciklus ejmerija je veoma složen i specifičan. Svaka oocista sadrži 4 sporociste, a svaka sporocista sadrži 2 sporozoita. Razvoj kokcidija se odvija u dve faze: aseksualna reprodukcija – šizogonija i seksualna reprodukcija – gametogonija. U zavisnosti od vrste ejmerije ciklus razmnožavanja traje u proseku od 5-7 dana.

Kokcidioza se može ispoljiti kao akutna ili hronična, odnosno može biti klinička ili supklinička.

Živina se zarazi ingestijom sporulisanih oocista koje se veoma velikom brzinom umnožavaju u crevima oštećujući mukozu creva. Jedan od veoma važnih predisponirajućih faktora za nastanak kokcidioze pored stresa je i nekrotični enteritis. Prisustvo mikotoksina u hrani takođe pogoduje nastanku kokcidioze.

Kod ejmerija koje prodiru duboko u tkivo creva poput E. maxima, E. necatrix i E. tenella klinička slika je veoma izražena.

Klinička slika zavisi od mnogobrojnih faktora koji su vezani sa jedne strane za uzročnika, a sa druge za domaćina i okolinu. S obzirom na činjenicu da dolazi do nekroze i hemoragije u crevima u kliničkoj slici se pored opštih simptoma depresije, nakostrešenog perja, kunjanja uz zatvorene oči, gubitka apetita i mršavljenja, zapaža profuzni, najčešće, krvavi proliv, blede kreste i podbradnjaci i povećanje procenta uginuća. Ukoliko se radi o nosiljama dolazi do pada nosivosti. Procenat morbiditeta je veoma varijabilan, ali može biti i do 100%, dok se mortalitet kreće od 0-50%.

Na obdukciji dominantne promene su u crevima. U zavisnosti od vrste ejmerije i deo creva u kome su promene dominatne će biti različit. Zapažaju se petehije, krvavljenje i nekrotične promene različitog intenziteta. Retko se promene mogu zapaziti i na jetri.

Slika 2: Lezije u crevima izazvane različitim tipovima ejmerija; izvor: MSD Animal Health

 

Dijagnoza se postavlja dokazom oocista iz sadržaja creva, a intenzitet promena u crevima skorom težine tih promena. Potrebno je diferencijalno dijagnostički kokcidiozu razlikovati od ulceroznog enteritisa i histomonijaze ukoliko ima promena i na jetri.

Ključni faktor u kontroli kokcidioze je princip „all in all out“, odnosno princip jedne generacije. Kvalitetna suva duboka prostirka, ispravni sistemi za napajanje, smanjenje broja jedinki po metru kvadratnom, kao i svi drugi biosigurnosni mehanizmi moraju biti inkorporirani u sistem prevencije.

Upotreba kokcidiostatika je još uvek glavna strategija borbe sa ejmerijom.

Vakcinacija kao preventivna mera se sve više koristi pre svega kod dugoživećih ptica. Vakcinacija postaje sve aktuelnija u svetlu zabrane preventivne upotrebe antibiotika. Pravilno vakcinisana živina ima dobru zaštitu i pokazuje dobre proizvodne rezultate.

Edukacija i saveti